Basil Kerski
Basil Kerski, Chefredakteur Deutsch-Polnisches Magazin DIALOG
Basil Kerski

Basil Kerski, ur. 1969 w Gdańsku, niemiecko-polski menedżer kultury, redaktor, publicysta i politolog. Wychował się w Polsce, Iraku i zachodnich Niemczech. Studiował politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Od 1998 jest redaktorem naczelnym DIALOGU. Jednocześnie od roku 2011 pracuje na stanowisku dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W latach 1998-2010 był prezesem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Basil Kerski pracował jako politolog w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie.

Jest autorem i redaktorem ponad dwudziestu niemieckich, polskich i ukraińskich książek na tematy historyczne, polityczne i literackie.  Najnowszą książką jego autorstwa jest wydana w 2011 roku „Die Dynamik der Annäherung in den deutsch-polnischen Beziehungen. Gegenwart und Geschichte einer Nachbarschaft“.

Kerski jest nie tylko autorem opracowań naukowych, lecz również artykułów, które ukazywały się w niemiecko-, polsko-, włosko-, i anglojęzycznych czasopismach i gazetach (Die Welt, Neue Zürcher Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Der Tagesspiegel, Berliner Zeitung, Internationale Politik, Limes, New Eastern Europe, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny).

W latach 2001–2005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, w 2011 roku prowadził zajęcia w Instytucie Historii Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Jako naukowiec był gościem na wielu renomowanych uniwersytetach w Europie i USA, m. in. na paryskiej Sorbonie, Georgetown University w Waszyngtonie i na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest członkiem zarządu Fundacji Zamek w Neuhardenberg i członkiem polskiego PEN Clubu.

Za działania na rzecz niemiecko-polskich stosunków, Basil Kerski w 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku Towarzystwo Naukowe Jabłonowskich (Societas  Jablonoviana) Uniwersytetu w Lipsku wyróżniło go Nagrodą Jabłonowskiego.  W 2007 roku wraz z redakcją  DIALOGU otrzymał nagrodę honorową imienia Georga Dehio. W latach 2009 - 2013 Kerski był pięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia. W 2013 otrzymał Nagrodę Polonii Europejskiej.

Basil Kerski jest ojcem dwóch synów.

Wojciech Duda
Wojciech Duda, Chefredakteur Przegląd Polityczny
Wojciech Duda

Wojciech Duda, ur. 1957 w Gdańsku, polski historyk i publicysta, od 1991 redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego“, redaktor magazynu DIALOG. Od 2007 jest doradcą premiera Donalda Tuska. W 1980 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim, a w 1981 został redaktorem wydawanego przez Solidarność tygodnika „Samorządność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemnej opozycji demokratycznej, a w roku 1983 wspólnie z Donaldem Tuskiem założył czasopismo „Przegląd Polityczny“. Jest współautorem serii albumów „Był sobie Gdańsk“ .

Piotr Leszczyński
Piotr Leszczyński, Redakteur Przegląd Polityczny
Piotr Leszczyński

Piotr Leszczyński, urodzony w 1974 roku, historyk, sekretarz redakcji i wydawca kwartalnika „Przegląd Polityczny”; od 2008 prezes kulturalno-edukacyjnego stowarzyszenia „Kolegium Gdańskie”. Autor książki „Wiedza o społeczeństwie. Vademecum" (2012).

Monika Satizabal-Niemeyer
Monika Satizabal-Niemeyer
Monika Satizabal-Niemeyer

Monika Satizabal Niemeyer, ur. 1974, studiowała filologię niemiecką w Szczecinie, nowszą literaturę niemiecką na Wolnym Uniwersytecie (Freie Universität Berlin) oraz filologię polską na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Od 2005 zatrudniona w redakcji DIALOGU. Pracuje również jako tłumacz. 

Christian Schröter
Christian Schröter
Christian Schröter

Christian Schröter, ur. 1943 w Berlinie.

Wydawca. Jako specjalista od PR pracował dla różnych firm i instytucji charytatywnych w Berlinie i Brandenburgii.

Jest jednym z założycieli Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie (Zachodnim) w 1973 roku, od tego czasu pracował dla stowarzyszenia na różnych stanowiskach, od 1985 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.  W 1989 roku został przewodniczącym działającego wówczas tylko w zachodniej części miasta Towarzystwa, które w 1991 roku zmieniło nazwę na Niemiecko-Polskie Towarzystwo Berlin, rozszerzając tym samym swą działalność na całą stolicę. Od 25 lat nieustająco pełni funkcję przewodniczącego. W 2002 roku wybrany na wiceprzewodniczącego Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, odpowiedzialny za PR.

Członek redakcji DIALOGU. Autor i współwydawca książki „Dialog der Bürger“, będącej zarysem historii Towarzystw Niemiecko-Polskich w Niemczech.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP (1989) oraz Federalnym Krzyżem Zasługi (2009).

Sabine Stekel
Sabine Stekel
Sabine Stekel

Sabine Stekel studiowała germanistykę i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie  (Freie Universität Berlin), jest tłumaczką przysięgłą, pracowała m.in. jako redaktorka w radio SFB (obecnie RBB) i lektorka języka niemieckiego, od 1999 jest redaktorką DIALOGU. 

Arkadiusz Szczepański
Arkadiusz Szczepański
Arkadiusz Szczepański

Arkadiusz Szczepański, urodzony w 1984 roku w Gdyni, studiował slawistykę i kulturoznawstwo. Od roku 2011 kieruje biurem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, jest również tłumaczem i wolnym współpracownikiem DIALOGU.

DIALOG

Über Unterstützung freut sich das Team des Deutsch-Polnischen Magazins DIALOG Wsparcie

DIALOGU nowymi tematami, prenumeratą i darowizną

Alle DIALOG-Ausgaben im ÜberblickNumery DIALOGU

Wszystkie numery magazynu